Co je Bitcoin?

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie

Bitcoin je první systém peněz, který není kontrolovaný žádnou entitou a je kompletně decentralizovaný. To znamená, že díky bitcoinu můžete provádět bezpečné transakce přímo mezi uživateli, bez přítomnosti třetí strany. Díky tomu je Bitcoin otevřeným systémem, který je globální a nerozlišuje hranice států. Každý na světě si může během pár minut stáhnout např. aplikaci do telefonu a může okamžitě začít provádět transakce se svojí vlastní bitcoinovou peněženkou.

Pojmem Bitcoin se označuje jak samotná síť, tak i nativní měna tohoto systému. Menší jednotkou bitcoinu je satoshi. Sto milionů satoshi tvoří jeden bitcoin. (1 BTC = 100 000 000 satoshi / 1 satoshi = 0,00000001 BTC).

Po zadání transakce z vaší peněženky je tato transakce zapsána do speciální paměti v síti Bitcoinu, ze které jsou pak jednotlivé transakce vybírány a zařazovány přibližně každých 10 minut do tzv. „bloku“. Řetězec těchto bloků se nazývá blockchain. Bloky jsou ověřovány uživateli sítě, kteří poskytují svůj výpočetní výkon pro zajištění chodu sítě Bitcoinu. Jedná se o tzv. „těžaře“. Ti za jeden „vytěžený“ blok dostanou odměnu v podobě poplatků ze všech transakcí zařazených do bloku + emisi nově vzniklého Bitcoinu. Tato emise se přibližně každé 4 roky snižuje o polovinu. Při vytěžení prvního bloku (3.1.2009) byla emise 50 BTC. Poslední Bitcoin bude vytěžen přibližně v roce 2140, čímž bude dosaženo konečného množství 21 milionu. Pak už bude odměna pro těžaře

tvořena pouze poplatky z transakcí.

Díky decentralizaci systému nikdo nemůže manipulovat s Bitcoinem ve vaší bitcoinové peněžence, pokud nezná váš privátní klíč, který byste měli mít pečlivě uschován.

Bitcoin dnes již můžete používat pro placení celé řady věcí jako je ubytování, elektronika, auta, nemovitosti či třeba krmení ovcí.

Předchozí Bitcoin Whitepaper
Další Co je půlení Bitcoinu?