Úvod do stakingu

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie

Pokud se rozhodnete stakovat své Cardano (ADA tokeny) po určité časové období, budete dostávat pravidelné odměny ve formě dalších ADA tokenů. Staking zároveň pomáha síti Cardano. Zapojíte se do procesu, který vybírá validátory k vytvoření nového bloku a zpracování transakcí.  

Cardano staking funguje cyklicky. Odměny se vyplácejí každou „epochu“, tedy každých pět dní. Pouze během počátečního spuštění sítě byly epochy, ve kterých se nevyplácely žádné odměny.

delegation scheme

Cardano adresy mají samostatné klíče pro utrácení a staking. To znamená, že i když se rozhodnete delegovat své ADA, vaše mince nikdy neopustí vaši peněženku. Cardano navíc nevyžaduje, aby byly vaše tokeny po určitou dobu uzamčeny – delegaci lze kdykoliv zrušit či změnit. Tato flexibilita odlišuje Cardano od konkurence.

Co je potřeba k delegaci?

Pokud delegujete do staking poolu, není potřeba mít konstantní připojení k internetu, ani nemusíte neustále monitorovat svůj stake. Většina poolů nemá minimální množství k delegeci. Nicméně si musíte zvolit spolehlivý pool, ideálně s co nejnižším fee. Statistiky poolů lze sledovat například na PoolTool nebo Adapools. Také peněženka Daedalus má statistiky poolů zobrazeny hezky přehledně. Ke stakingu, je třeba mít založenou ADA peněženku. Momentálně si můžete vybrat buď full-node Daedalus, která by měla být nejbezpečnější, zároveň vám ale zabere více místa na disku a před použitím ji je třeba synchronizovat s blockchainem. Alternativou jsou pak light wallets Adalite a Yoroi. Návody jak s těmito peněženkami pracovat najdete u nás v sekci peněženky. V momentě, kdy jste delegovali vaše ADA, nemusíte dělat nic dalšího. Odměny vám budou vypláceny automaticky, není třeba o ně žádat. Stakingu se budete účastnit až dokud nevyberete váše mince.

daedalus
Předchozí Peněženka Yoroi