Peněženka Daedalus

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie

ÚVOD

Ahoj! Tady David z Crypto Colony. V následujícím návodu si vyzkoušíme ADA peněženku Deadalus od společnosti InputOutput Hongkong která zároveň stojí za vývojem kryptoměny Cardano. Ukážeme si, jak můžete delegovat vaše mince a získávat pravidelné odměny ve formě ADA. Pojďme na to.

STAŽENÍ DAEDALUSU

Prvním krokem je stažení peněženky z daedaluswallet.io/en/download/. Vždy se ujistěte, že stahujete peněženku z oficiálního zdroje. Deadalus je fullnode desktopová peněženka, můžete si ji tedy stáhnout pouze na počítač. V současné době ani neexistuje mobilní aplikace, pokud tedy nějakou uvidíte, jedná se velmi pravděpodobně o scam. Vyberte si verzi peněženky, která odpovídá vašemu operačnímu systému. Po stažení je nutné peněženku nainstalovat.

OBECNÁ NASTAVENÍ

Při prvním spuštění si nastavíte jazyk, číselný formát, formát data a času. Klikněte na “continue” a vyskočí na vás podmínky používání. Poté co si je přečtete zaškrtnete dole, že s nimi souhlasíte a opět klikněte na “continue”.

Nyní jsme na úvodní stránce a máme zde na výběr buď založit novou peněženku, spárovat peněženku s hardwarovou jako je například trezor. Obnovení již existující peněženky pomocí vašeho privátního klíče a nakonec import vaší peněženky z předchozí verze Deadalus. My chceme založit novou peněženku, zvolíme tedy „Create“.

Pro vytvoření nové peněženky stiskneme create

ZALOŽENÍ PENĚŽENKY

Objeví se okénko, kde si nastavíte název peněženky. Můžete si napsat jaký chcete, slouží zde pouze jako rozlišení pro vás. Dále si nastavíte heslo, to bude potřeba kdykoliv budete chtít posílat ADA z peněženky nebo delegovat své mince, heslo si tedy pečlivě zapišete a uschovejte. Po vyplnění klikněte na create shelley wallet.

Název peněženky a spending password

V tuto chvíli na nás vyskakuje další okénko, které vysvětluje, že na další stránce uvidíme 24 slov, která si máme pečlivě opsat na papír a uschovat na bezpečné místo. Tato slova nazýváme seed a lze je použít pro obnovení peněženky kterou právě vytváříme. Zároveň každý kdo seed zná, je schopen manipulovat se zůstatkem na peněžence.

Aby jste měli jistotu, že o seed nepřijdete, nikdy ho nikomu nesdělujte a neukládejte ho v digitální podobě. Těchto 24 slov jsou zároveň jedinou cestou, jak peněženku obnovit v případě, že se cokoliv stane s vaším počítačem.

Pokud všemu rozumíme, potvrdíme že nikdo další v danou chvíli nepozoruje naši obrazovku a klikneme na “continue”. Nyní vidíme náš seed o 24 slovech, která si pečlivě opíšeme v pořadí, v jakém se nám zobrazují. Potvrdíme, že máme opsáno a přejdeme na další stránku.

Zde pro kontrolu přepíšeme všechna slova znovu. Pokud je vše v pořádku, Deadalus se nás ještě jednou zeptá, zda plně rozumíme důležitosti oněch slov. Pokud ano, zaškrneme okénka a potvrdíme.

Gratuluji, v tuto chvíli jste úspěšně založili novou peněženku.

SYNCHRONIZACE S BLOCKCHAINEM

V horní části nyní vidíme, že probíhá synchronizace s blockchainem. Deadalus je full-node peněženka, stahuje si tedy kompletní kopii Cardano blockchainu. Díky tomu je zajištěna maximální bezpečnost, nicméně synchronizace může zabrat delší dobu v závislosti na rychlosti vašeho připojení. Při budoucím spuštění se peněženka bude opět synchronizovat, ovšem již pouze několik sekund, maximálně minut.

V momentě, kdy máme hotovou synchronizaci, můžeme vidět kolik ADA je na naší peněžence. Nahoře a po levé straně vidíme název peněženky, který jsme si zvolili. Uprostřed obrazovky pak vidíme summary neboli souhrn, který vám zobrazuje váš aktuální zůstatek a počet transakcí. Dále send kolonka, pokud bychom chtěli někomu ADA poslat. Receive, zde jsou uvedeny naše adresy, transactions zde vidíme historii transakcí a more kde, najdete další nastvení.

POSÍLÁNÍ ADA NA PENĚŽENKU

Minimální množství mincí pro delegaci je 10 ADA. Musíme si tedy nejprve na naši novou peněženku nějaké poslat. Proklikneme se do receive neboli přijmout a objeví se nám vícero adres. Všechny tyto adresy patří k této peněžence. Vybereme si tedy jednu z nich a klikneme. Objeví se okno s QR kódem a napsanou adresou. Vy kliknete na “copy address”, tím si ji skopírujete do schránky.

homos

Pokud Cardano ještě nevlastníte, lze ho zakoupit například u směnárny Anycoin případně na burzách jako Binance, CoinbasePro či Kraken. Pro ukázku použiji burzu CoinbasePro, kde mám již zakoupeno nějaké množství ADA. Rozkliknu si Cardano, přejdu k výběru a zkopíruji připravenou adresu. Pro jistotu ještě jednou překontroluji adresu peněženky a potvrdím výběr. Během chvilky se nám mince objeví v peněžence.

cb pro

JAK DELEGOVAT

Nyní se v peněžence podíváme na levou stranu obrazovky. První ikona je peněženka a do teď jsme s ní pracovali. Druhá s ikonkou souhvězdí je delegační centrum. Třetí se věnuje hlasování v rámci projektu Catalyst, tím se nyní zabývat nebudeme. Pod čtvrtou ikonkou najdeme nastavení, ve kterém si lze upravit hodnoty, které jsme určili na začátku, nebo si třeba změnit barevné schema peněženky.

Klikneme nyní na ikonku souhězdí a dostaneme se do delegačního centra. Na první pohled vidíme dva odpočty. První ukazuje v jaké epoše v jaké její části se nacházíme, druhý ukazatel pak odpočítává čas do konce epochy. Nad odpočty vidíme záložky. První je delegační centrum ve kterém se nyní nacházíme, druhé ukazuje stake pooly, třetí vaše získané odměny a čtvrté další informace. V dolní části pak vidíme naši peněženku. Ta nám ukazuje, že zůstatek není delegován do žádného poolu. Přejedeme na čtvereček úplně vpravo a stiskneme delegate.

delegace daedalus

Objeví se okno, které vysvětluje, že musíme splnit tři následující kroky. Vybrat peněženku, vybrat pool a potvrdit delegacy. V prvním kroku vybereme naši peněženku, musí na ní být minimálně 10 ADA a potvrdíme.

delegace krok 1

Ve druhém kroce vybíráme stake pool. Můžete mezi pooly skrolovat nebo je přímo vyhledat pomocí zkratky poolu – takzvaného tickeru. Samotný výběr poolu je na delší průzkum, moje volba je snadná, deleguji do CCP což je Crypto Colony Pool. Napíši CCP, ujistím se, že pool označím a stisknu „Continue“.

delegace krok 2

Vidíme, že chceme delegovat do Crypto Colony Ppool neboli CCP. Bude nás to stat 0,166 ADA za poplatek a také je zde vratný depozit 2 ADA.

delegace krok 3

Pokud vše sedí, napíšeme spending password, který jsme vytvářeli na začátku a delegaci povrdíme. Naše peněženka nyní deleguje do poolu Crypto Colony Pool.

uspesne delegovano

PRVNÍ ODMĚNA

První odměna vám přijde zhruba za 16-20 dní, záleží kolik času zbývá do současné epochy. Pokud budete chtít v budoucnu delegovat vice ADA, vše co musíte udělat, je poslat ADA na stejnou peněženku a mince budou automaticky delegovány na pool, který jste vybrali.

ZÁVĚR

Pokud chcete sledovat, jak se daří vašemu poolu, přehledné informace najdete například na webu adapools.org který provozují čeští vývojáři z Cardanians.

adapools

To je vše, snad vám video pomohlo. Pokud máte nějaké dotazy, napište komentář, případně nás kontaktujte skze sociální sítě. Zatím se mějte.

Předchozí Peněženka AdaLite
Další Peněženka Yoroi