Peněženka AdaLite

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie
AdaLite logo

ÚVOD

Ahoj, tady Ruda. V tomto článku si povíme něco o Cardano peněžence AdaLite. Tato peněženka je vyvíjena slovenskou společností VacuumLabs. AdaLite je podobná peněžence Yoroi, nepotřebuje tedy, abyste stahovali celý blockchain, jako v případě Daedalus peněženky. To ovšem znamená, že musíte důvěřovat provozovateli AdaLite, že používá správnou verzi blockchainu. Přes tuto peněženku jde také stakovat. Výhoda AdaLite je také v tom, že nepotřebujete nic instalovat, neboť peněženky běží čistě jako webová služba.

ZALOŽENÍ PENĚŽENKY

Pro založení peněženky jděte na stránku adalite.io. Zde je důležité, abyste si vždy ověřili, že jste na správné stránce. Ideálně si tuto stránku uložte do záložek.

Při prvním vstupu na stránku jste informování o doporučeném postupu používání této peněženky. Po přečtení pokračujte tlačítkem „Continue to AdaLite“.

AdaLite podporuje tři možnosti přístupu k vaší peněžence. První možností je za pomocí víceslovné fráze (nejrychlejší způsob). Druhou možností je využití vaší hardwarové peněženky (Trezor model T či Ledger Nano S/X), což je i námi doporučovaná metoda, neboť je nejvíce bezpečná. Třetí možností je pak načtení šifrovaného JSON souboru. Nyní si ukážeme založení peněženky za pomocí víceslovné fráze (Mnemonic). Klikneme tedy na „Create New Wallet“.

adalite seed ed

Nyní si pečlivě opíšeme všech 15 slov v přesném pořadí. Tato obnovovací fráze se nesmí nikomu dostat do rukou, kromě vás. Mějte tedy maximální obezřetnost při nakládání s touto obnovovací frází. Při ztrátě této fráze můžete přijít o veškeré vaše prostředky na adresách v této peněžence. Po zkontrolování opsaných slov klikněte na „I wrote down my mnemonic“. Opíšeme celou frázi do kolonky a klikneme na „Unlock“. Tímto jste se přihlásili do vaší peněženky a vidíte

adalite wallet

Nyní se nacházíme na hlavním panelu peněženky, kde vidíte aktuální zůstatky ADA na vašich adresách, transakční historii, panel pro odesílání ADA a panel pro export peněženky v podobě zašifrovaného JSON souboru.

POSÍLÁNÍ ADA

Pro posílání ADA použijeme panel „Send“ na záložce „Send“.

adalite send

Zde zadáme do kolonky „Receiving address“ adresu příjemce, kam chceme ADA zaslat. Vybereme Asset který chceme poslat – standardně ADA. Do kolonky „Amount“ zadáme kolik ADA má přijít na danou adresu. Nezapomeňte že vám to odečte z vašeho zůstatku ještě navíc poplatek za transakci, což vidíte na spodním řádku jako „Total“. V případě potřeby odeslání všech prostředků z této peněženky můžete kliknout na tlačítko „Max“, což za vás automaticky nastaví políčko „Amount“ jako zůstatek peněženky ponížený o poplatek. Po nastavení transakce klikneme na „Send“.

Po překontrolování adresy klikneme na „Confirm Transaction“ a počkáme na synchronizaci peněženky. Po úspěšném odeslání uvidíte zeleně „Transaction successful!“ a transakci také uvidíte v Transaction History.

PŘIJÍMÁNÍ ADA

Na záložce „Receive“ vidíte 20 základních adres. Na všechny si můžete nechat poslat ADA či jiný asset v rámci Cardano sítě.

STAKING

Na záložce „Staking“ se můžete zúčastnit stakingu v Cardano síti. Můžete tak přispívat k decentralizaci sítě a podílet se na konsenzu. Za to vám náleží odměna, která zhodnotí váš stake v průměru o 5-6 % za rok.

adalite staking

Svoje ADA můžete delegovat pro jednotlivé pooly, které se starají o schvalování transakcí v Cardano síti. Pokud chcete podpořit naší komunitu Crypto Colony, můžete pro delegaci zvolit námi provozovaný pool „CCP“. V danou chvíli můžete delegovat pouze pro jeden pool. K výběru poolu můžete využít např. stránku adapools.org, kde najdete informace o všech poolech. Pro delegaci pro vybraný pool zkopírujte ze stránky adapools ID daného poolu a zadejte ho do kolonky „Stake Pool ID“ v AdaLite. Poté klikněte na tlačítko „Delegate“.

adalite delegation

Zkontrolujeme že delegujeme pro správný pool a potvrdíme „Confirm Transaction“. První delegace obsahuje vratný depozit 2 ADA (v budoucnu půjde vrátit). Poplateky tedy zahrnují vratný depozit + poplatek za transakci (aktuálně cca 0,17 ADA). V případě delegování takto z vaší peněženky, můžete ADA kdykoliv vybrat a libovolně s nimi jinak nakládat (ADA nejsou nijak zamčené). Každou epochu (5 dní) je udělán „Snapshot“ a do delegace je započítán aktuální zůstatek na peněžence. První odměna vám přijde za 16-20 dní, dle toho, v jakém času epochy jste provedli delegaci (jestli na konci či na začátku).

adalite deleg conf

Počkáme na synchronizaci peněženky a již vidíme informace o našem stakingu, konkrétně kolik ADA delegujeme, jaké máme celkové odměny za staking, pro jaký pool aktuálně delegujeme.

adalite staking review

HARDWARE WALLET

AdaLite peněženku je nejlepší použít v kombinaci s hardwarovou peněženkou Trezor model T nebo Ledger nano S/X. Takto je váš privátní klíč vygenerován a uložen bezpečně ve vaší HW. Pro tuto variantu zvolte na úvodní obrazovce AdaLite peněženky „Hardware Wallet“. Zvolte typ vaší HW (Trezor/Ledger). Povolte „export Cardano public key“, můžete ještě zadat „Passphrase“ pokud jí máte zapnutou. Nyní jste již v AdaLite peněžence s využitím privátního klíče z vaší HW. Tento postup musíte při každém otevření AdaLite opakovat, neboť je privátní klíč pouze v HW.

ZÁVĚR

Doufám, že vám tento návod pomůže udržet vaše ADA v bezpečí a v případě, že byste se chtěli odměnit naší komunitě, zvažte prosím delegaci vašich ADA do našeho poolu CCP. Děkuji.

Předchozí Jak vytvořit NFT na Cardano blockchainu?
Další Peněženka Daedalus