Jak vytvořit NFT na Cardano blockchainu?

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie
non-fungible tokens

ÚVOD

Určitě vám neunikla horečka okolo NFTíček a už i vy se možná chystáte jedno si upéct. Pokud tak chcete učinit na Cardano blockchainu, tento článek vám bude dobrým pomocníkem. Celý proces trvá jen několik minut a vše co potřebujete je Cardano peněženka s trochou ADA a nějaké to vaše umění.

Co je NFT?

NFT je zkratka pro Non Fungible Token neboli česky nezaměnitelný token. Jedná se o specializovaný typ kryptografického tokenu, který představuje jedinečné digitální aktivum, které nelze zaměnit za jiný typ digitálního aktiva. Tato charakteristika je opakem kryptoměn a nativních tokenů blockchainů (jako bitcoin či ethereum), které jsou navržené jako zaměnitelné. NFT může reprezentovat reálnou věc nebo digitální soubory jako jsou fotografie, videa, zvuky, předměty do PC her a další druhy digitálního umění.

Jednoduše řečeno, vezmete cokoliv chcete, necháte si to zapsat na blockchain a můžete se chlubit, že jste jediný na světe kdo daný token vlastní. A pokud si někdo vaše NFT zkopíruje, což se v případě obrázků dá udělat velmi snadno, vy stále zůstanete zapsaný na blockchainu jako jediný majitel. NFT je možné převádět na jiné majitele. Díky tomu je NFT zajímavá investiční komodita a pravdou je, že NFT některých žádaných umělců nebo různé sběratelské série se prodávají za milióny. Stačí jen najít kupce, který bude mít zájem právě o to vaše.

Jak na to?

Pokud máte připravené vaše dílo a peněženku s alespoň 4 ADA, můžeme se pustit do vytvoření NFT. Otevřete si nyní nft-maker.io pomocí kterého budeme NFT vytvářet. Web je velmi jednoduchý a uživatelsky příjemný. Uprostřed můžete vidět NFTs, která někdo vytvořil před vámi, nahoře pak informace od tvůrců a důležité modré tlačítko mint NFT, na které klikneme.

ADA NFT maker

Po rozkliknutí se dostáváme na okno, kde budeme nahrávat naše umění. Pod textem „Upload image“ vidíme podporované formáty – .jpg .jpeg .png .gif. Toto jsou pouze obrázkové formáty. Toto jsou pouze obrázkové formáty. Pokud byste chtěli NFT vytvořit třeba ze zvukového souboru, budete muset použít jinou platformu, například artano.io. Postup tvorby je prakticky totožný. Nyní přes select file nahrajte váš obraz a stiskněte next.

ADA NFT maker 2

V dalším kroku přidáváme metadata, políčka označená jako „optional“ vyplňovat nemusíte. Mnou nahrávané NFT se jmenuje Cardano Rocket, autorem je Crypto Colony a popis říká Catch me if you can. Pokud je váš soubor dostupný na webu, lze přidat link. Stejně tak můžete přidat Arweave ID (webový archiv). Kdyby jste nahrávali explicitní obsah, je možné dole zaškrtnout okénko NSFW (not safe for work – nevhodné do práce). Vyplníme a opět klikneme na next.

ADA NFT maker 3

Na další straně na nás vyskočí adresa, na kterou je potřeba zaslat uvedené množství ADA. Pokud máte peněženku Yoroi či Adalite, můžete naskenovat QR kód. V případě, že jako já používáte Daedalus, zkopírujte si uvedenou adresu do schránky. Poté otevřte Daedalus, vyberte peněženku, ze které chcete transakci provádět a pod záložkou send vložte adresu. Do kolonky množství napíšeme uvedenou hodnotu 4.128231 ADA. Z tohoto množství se vám 2 ADA vrátí zpět s vaším NFT. Cena se lehce pohybuje, pravděpodobně dle vytížení, nelekejte se tedy v případě, že vidíte jiné číslo. Pozor, je třeba posílat prostředky z vlastní peněženky, nikoliv z burzy. Vytvořené NFT by se nemuselo dostat pod pod vaši kontrolu.

ADA NFT maker 4
ADA NFT 5

Během sekund až minut se v prohlížeči transakce potvrdí a do vaší peněženky přijde transakce obsahující vaše první NFT.

ADA NFT 6

Super. Máme NFT. Teď si ho chceme prohlédnout. Jak na to? Pod záložkou Receive roklikněte jednu z vašich veřejných adres a zkopírujte si ji.

ADA NFT 7

Poté si otevřete Cardano explorer, který používáte pro sledování Cardana a danou adresu si vyhledejte. Já použiji pooužiji pool.pm.

ADA NFT 7

Doufám, že vám video pomohlo zapsat na Cardano blockchain vaše úžasné výtvory. Nezapomeňte se pochlubit na našem Instagramu, Twitteru nebo Facebooku! @cryptocolonycz

Předchozí Crypto Colony Pool [CCP]
Další Peněženka AdaLite