Cardano, kryptoměna třetí generace

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie
cardano

Cardano je finanční operační systém vyvíjený od roku 2015 týmem okolo matematika Charlese Hoskinsona, který je zároveň spoluautorem jiného projektu známého jako Ethereum. Tvůrci označují Cardano za třetí generaci kryptoměn, přičemž první generací je Bitcoin, druhou pak právě Ethereum. Cardano se má vypořádat se třemi základními problémy, na které předchozí generace narážely. Těmi jsou: 

1) Škálovatelnost

Blockchainy prvních dvou generací bojují se škálovatelností – rostoucím počtem aktivních uživatelů se síť zahlcuje a stává se nepoužitelnou pro běžné používání. Cardano chce tento problém řešit například paralelními chainy, multichainy či shardingem.

2) Interoperabilita

Jednotlivé blockchainy dnes mezi sebou nedokáží příliš dobře komunikovat (například Bitcoin neumí pracovat se smart kontrakty na Ethereu apod.). Cardano chce být platformou, jež bude schopná rozpoznávat data i z jiných blockchainů a pracovat s nimi. Také si klade za cíl schopnost pracovat s tradičním finančním systémem.

3) Udržitelnost

Udržitelnost je nezbytná pro dlouhodobý vývoj projektu. Bitcoin je například vyvíjen dobrovolně kde vývojáři cítí motivaci růstu ceny, zároveň je ale financován institucemi. Ethereum bylo z počátku financováno skrze ICO, kde investoři získali ether výměnou za bitcoin. Cardano využívá pro financování všechny z těchto možností. K tomu navíc přidává nový způsob – pokladnu (treasury). Zde jso uloženy prostředky o jejichž rozdělení rozhoduje komunita hlasováním.Udržitelnost celé platformy poté zajišťuje fakt, že její funkce lze vylepšit bez nutnosti forku nebo zmražení celé sítě.

ADA

Cardano má stejně jako bitcoin předem určený objem mincí. Mince se nazývají ADA a konečný počet je stanoven na 45 000 000 000. Před veřejným spuštěním Cardana předtěžili jeho tvůrci 31 112 484 646 tokenů. 16,67 % z nich získali zakladatelé trojice společností spjatých s provozem a vývojem platformy, zbytek byl nabídnut investorům.

Generování tokenů zajišťuje verifikace transakcí pomocí proof-of-stake algoritmu Ouroboros. Síť Cardano není zajištěna těžbou pomocí výpočetního výkonu (Proof of Work = důkaz prací). Namísto toho využívá tzv. Proof of Stake(PoS) – metodu, která výpočetní výkon nahrazuje důkazem vlastnictví samotných ADA tokenů. Proof of stake je levnější a efektivnější než klasická těžba kryptoměn Proof of Work, kterou využívá například Bitcoin nebo Litecoin. PoS je zároveň jedinečný koncept, který umožňuje lidem vlastnit kus sítě tím, že drží nativní ADA mince. Validátor je podobně jako těžař za ukládání transakcí do „bloku“ odměňován novými tokeny.

SHRNUTÍ

Hlavní výhodou Cardana je jeho akademické zázemí. Na veškerém vývoji kryptoměny pracují špičky v oboru kryptografie a veškeré kroky podléhají standardnímu recenznímu řízení.

Cardano můžete koupit například na burze Binance, Bittrex nebo nově na Coinbase Pro. Mince lze držet na softwarových peněženkách Deadalus, Yoroi či Adalite. Lépe pak na hardwarových peněženkách Trezor Model T či Ledger.

ZDROJ

Pokud vás článek zaujal, můžete se podívat na celé video, ze kterého čerpáme. Tvůrce Cardana Charles Hoskinson, vám svůj projekt vysvětlí detailněji.

Další Crypto Colony Pool [CCP]