Co je těžba bitcoinu?

Nacházíte se zde:
< Zpět na kategorie

Těžba bitcoinu je termín popisující proces potvrzování transakcí v této digitální síti.

Nově zadané transakce těžaři dle vlastní volby seskupí do bloku a probíhá soutěž o to, kdo svůj blok uzamkne nejrychleji. Vítěz získává veškeré poplatky ze zahrnutých transakcí a zároveň odměnu za potvrzení bloku. Výše odměny je v současné době 6,25 bitcoinu. Tato částka se po vytěžení 210 000 bloků sníží během takzvaného půlení na polovinu.

Blok, který je úspěšně uzamčen, se následně zapisuje na konec blockchainu a proces těžby začíná od začátku.Samotná soutěž spočívá v řešení matematické úlohy, ve které těžaři aplikují hashovací funkci na náhodná čísla tak dlouho, dokud nezískají předem známý výsledek. Rychlost nalezení onoho čísla tedy závisí hlavně na výkonu strojů zapojených do těžebního procesu.Systém je nastaven tak, aby byl v průměru deseti minut vytěžen právě jeden blok. Pokud se tedy zvýší výpočetní síla, automaticky se ztíží matematická úloha. To platí i v opačné situaci.

Aby těžaři zvýšili šanci uspět v soutěži, spojují se do těžebních poolů. Při úspěšném vytěžení bloku si pak dělí odměnu v poměru k poskytnutému výkonu. Věděli jste, že první mining pool vznikl v česku?​​​​​​​

Předchozí Co je půlení Bitcoinu?