cardano bleskovky

Cardano bleskovky 8.2.2022

Naposledy aktualizováno 8 února, 2022 Rudolf Bohuslav
cardano bleskovky

Síťové statistiky pro Cardano za leden

Cardano Foundation vydalo krásnou infografiku o vývoji síťových statistik na Cardanu. TVL – celková zamčená hodnota prostředků na DeFi platformách skokově vzrostla o cca 9 000 %. To mají na svědomí nově spuštěné DEX. S tím je také spojen velký nárůst počtu transakcí. Celkem již stabilně a dlouhodobě roste také množství peněženek, které dosáhlo historického milníku 3 milióny.

january cardano stats

Velikost bloku navýšena o 11 %

Z důvodu zahlcení Cardano blockchainu po spuštění prvních DEX, se tvůrci Cardana rozhodli o navýšení velikosti bloku ze 72 KB na 80 KB, tedy o 11 %. Tím by se do jednoho bloku mělo vejít více transakcí, což trošku pomůže přetíženosti sítě. Toto navýšení velikosti bloku bylo na síti zaktivněno od epochy 319 (4. únor 22:44:51). Zvedly se tak i hardwarové nároky pro provozovatele poolů, neboť se tím přímo zvýšil růst velikosti celého blockchainu. Jedná se o již druhou modifikaci parametrů sítě v krátké době, nedávno byla totiž navýšena skriptovací paměť pro Plutus. Tak snad se těmito kroky sníží vytíženost sítě, než IOHK/CF dodá robustnější řešení škálování.

Více:

https://twitter.com/InputOutputHK/status/1488608404381786113

https://u.today/cardano-block-size-to-increase-by-11

https://cryptobriefing.com/cardano-grows-block-size-11-meet-scaling-challenges

https://www.cryptoglobe.com/latest/2022/02/cardano-ada-developer-proposes-11-block-size-increase-after-network-load-surges/

https://ambcrypto.com/cardano-iohk-announces-performance-enhancements-post-congestion-issues/

IOHK vydalo blog s bližšími informacemi o škálovacím řešení HYDRA

V tomto blogu IOHK laicky vysvětluje co přesně má přinést off-chain Hydra řešení na Cardano. Do jisté míry je zde podobnost s Lightning Network na Bitcoinu. Pro zjednodušení si můžete jednu Hydra hlavu představit jako skupinu lidí, kteří si vezmou určité množství ADA k jednomu soukromému pokerovému stolu. Všichni účastníci musí předem souhlasit s pravidly pokeru u daného stolu. Po dohrání pokeru má každý účastník jiný počet ADA, než měl na začátku a jen tento konečný stav se zapíše zpět do hlavního blockchainu. Jak přesně proběhla hra pokeru zůstane mimo hlavní blockchain (třeba tisíc transakcí) a tím se na hlavní vrstvě ušetří spousta místa pro jiné transakce. IOHK se také snaží vysvětlit, že dívat se na hodnotu TPS (transakce za sekundu), nemusí být vůbec vypovídající. Představte si dopravní most, který má propustnost 100 vozidel za minutu. Pokud dopředu přesně nenadefinujete co přesně znamená VOZIDLO, tak je daný údaj bezcenný, neboť 100 obrovských nákladních vozů se nemůže porovnávat se 100 malými skútry. Tedy každá transakce je jinak veliká (myšleno kolik zabírá místa v bloku) a je tedy nesmysl na základě tohoto parametru něco porovnávat. Důležité metriky jsou propustnost (objem zpracovaných dat systémem za daný čas), konečnost (čas potřebný k výsledku nějaké akce, jenž bude neměnný a pravdivý pro všechny v systému) a souběžnost (množství práce, které může být uděláno různými aktéry aniž by se navzájem blokovali). IOHK také v github repozitáři pro Hydra head zveřejnilo roadmapu. Dle ní to vypadá na vydání verze 1.0.0 někdy v Q2/Q3 tohoto roku.

Více:

https://iohk.io/en/blog/posts/2022/02/03/implementing-hydra-heads-the-first-step-towards-the-full-hydra-vision/

https://www.newsbtc.com/news/cardano/cardano-developer-reveals-progress-on-scaling-protocol-hydra/

https://github.com/orgs/input-output-hk/projects/21/views/1

Vyšla nová verze Daedalus 4.8.0

IOHK vydalo novou verzi peněženky Daedalus 4.8.0, která podporuje nejnovější Cardano node v1.33.0. Tato verze obsahuje významné zlepšení výkonu. Přidána taky podpora pro počítače s méně než 16 GB RAM. Pro ty peněženka navrhne spustit node s jinými parametry, které by měly zajistit hladší chod peněženky.

Více:

https://twitter.com/InputOutputHK/status/1489313110980808712

https://iohk.zendesk.com/hc/en-us/articles/4416804490393

https://daedaluswallet.io/en/download/

Cardano spotřebovává nejméně elektrické energie v přepočtu na jeden Cardano node

Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI) vydal nový report, který ukazuje, že v přepočtu na jeden node sítě, spotřebovává Cardano nejméně elektrické energie. Celkově je taky jasné, že PoS sítě vycházejí oproti PoW sítím o mnoho lépe, co se týče spotřeby el. energie. V přepočtu spotřeby el. energie na jednu transakci pak vyhrála SOLANA.

Overview of results

Yoroi dApp connector konečně v provozu

Populární light-wallet peněženka Yoroi konečně také uvedla do provozu dApp connector. Můžeme se tak brzy těšit např. na připojení k SundaeSwap DEX nebo CNFT pomocí této velmi rozšířené peněženky.

Více:

https://emurgo.io/blog/yoroi-wallets-dapp-connector-now-available-for-cardano-ecosystem

https://www.cryptoglobe.com/latest/2022/02/ada-yoroi-wallet-on-the-desktop-now-support-dapp-connector-capabilities/

Coinmate.io nyní podporuje trading páry ADA/CZK a ADA/EUR

Jak jsme již avizovali v dřívějších bleskovkách, „česká“ kryptoburza Coinmate.io nyní podporuje obchodování Cardana. Konkrétně jsou dostupné páry ADA/CZK a ADA/EUR. Jedná se tak o pohodlnou možnost jak za české koruny nakoupit přímo Cardano. Na této burze právě také probíhá soutěž o tři hardwarové peněženky Trezor model T. Více v odkazech níže.

Více:

https://coinmate.io/blog/coinmate-io-pridava-kryptomenu-cardano-ada-soutez-2/

https://coinmate.io/

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

“It is well enough that people of the nation do not understand our banking and monetary system, for if they did, I believe there would be a revolution before tomorrow morning.” – Henry Ford

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments